Ki lehet ez a rejtélyes ember?
Több teória is elterjedt a titkot megfejteni vágyó érdeklődök körében.
Őskép elmélet
Ez az általános pszichológiai vélekedés erről az esetről és Jung-tól eredeztetik. Eszerint ez az arc nem egy valódi ember arca, hanem inkább magában foglalja az összes ismert ősi arc típus sémáját. A mosoly minden emberi társadalomban mosoly, és nem az agresszió jele. A nyílt barátságos tekintet minden társadalomban kifejlődött, és bármely kontinensen, minden esetben a bizalom jele. Ezért, ha valaki álmában beszélget a problémáiról egy álomképpel, az bizalmas, kedves lesz vele, nem fenyegető- Innen ez a kép.
Vallási elmélet
A vallási elmélet támogatói szerint ez az ember, nem ember, hanem maga az „Alkotó”. Aki, mivel szereti az embereket, néha ilyen formában segít nekik és ebben a formában jelenik meg álmaikban.
Álomlovas elmélet
Ez az ember valóban létezik, egy hús vér alak, aki megtanulta, hogy léphet be mások álmaiba. Talán olyan szintre emelte a tudatos álmodást, hogy képes álmaiban másokkal kapcsolatba lépni. Ekkor lelkileg rászoruló nőket keres fel és segít nekik, elbeszélget velük.
Amerikában is keresik
Újraálmodási elmélet
Elsőre valaki álma volt, amit lerajzolt és ez alapjában valamennyire hasonlított egy másik álombéli alakra, aki nem ilyen volt, de a pontatlan emlék miatt a képzeletben eggyé vált az idegen álom szereplőjével. A kép elterjedt és másokra is nagy hatással volt a történet, ezért újra álmodták.
Nappali emlékkép elmélet
Az emberi agy nem emlékszik pontosan az arcokra, hanem az emlékeket darabokból rakja össze. Sok különböző arcot látunk napról-napra és talán ez az arc egy általános férfi arc egyvelege, ezért tud több nő is álmodni vele.